Sind = - 0,6, n Найдите cosd, tgd, ctgd

+2
Ответы (1)
  1. 31 декабря, 22:55
    0
    Sin d = - 0.6

    cos d = √ (1 - 0,36) = 0,8

    tg d = - 0,6 / 0,8 = - 0,75

    ctg d = 0,8 / - 0,6 = - 4/3