Log2 (x+6) + log2 (x-2) = 3

+1
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 00:49
    0
    Log2 (x+6) + log2 (x-2) = 3

    Log2 (x+6) (x-2) = 3

    (x+6) (x-2) = 2³

    x²+4x-12=8

    x²+4x-20=0

    D=16+80=96

    x1 = (-4+√96) / 2

    x2 = (-4-√96) / 2