Х² - 4

25-9 а²

(x-4) ²

10a + (a-5) ²

+2
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 01:26
    0
    Решение:

    1) х^2 - 4 = (х-2) (х+2)

    2) 25-9 а^2 = (5-3 а) (5+3 а)

    3) (х-4) ^2 = х^2 - 8 х + 16

    4) 10 а + (а-5) ^2 = а^2 + 25

    5) (х-4) ^2 - 16 = (х-8) х