2x + y / x*y при x = 0,4; y=-5

+2
Ответы (1)
  1. 30 апреля, 09:59
    0
    2x + y / x*y=2*0,4 + (-5) / 0,4 * (-5) = 0,8 + (-5) / - 2=0,8-5/-2=2,1