log (0,3) 3-log (0,3) 10

log (2) 1/8+lg 0,01

log (1/3) 3-lg10^-4

+4
Ответы (1)
  1. 24 мая, 14:26
    0
    log (0,3) 3-log (0,3) 10=log (0,3) 0,3=1

    log (2) 1/8+lg 0,01=log (2) 2^{-3} + lg 10^{-2}=-3 + (-2) = - 5

    log (1/3) 3-lg10^{-4}=log (1/3) (1/3) ^ (-1) - (-4) = - 1+4=3