Раскройте скобки:

а) (x+3y) ^2

б) (4x-3y^2) (4x+3y^2)

в) (x-2) (x^2+2x+4)

+5
Ответы (1)
  1. 17 мая, 03:31
    0
    1) (x+3y) ²=х²+2 х·3 у + (3 у) ²=х²+6 ху+9 у².

    2) (4 х-3 у²) (4 х+3 у²) = 16 х²-9 у⁴.

    3) (x-2) (x ² + 2x+4) = х ³-8.