решите уравнения:

а) (5 х-3) + (7 х-4) = 8 - (15-11 х)

б) (4 х+3) - (10 х+11) = 7 + (13-4 х)

в) (7-5 х) - (8-4 х) + (5 х+6) = 8

г) (3-2 х) + (4-3 х) + (5-5 х) = 12+7 х

+2
Ответы (1)
  1. 16 августа, 11:22
    0
    а) (5 х-3) + (7 х-4) = 8 - (15-11 х)

    5x-3+7x-4=8-15+11x

    12x-7=-7+11x

    x=0

    б) (4 х+3) - (10 х+11) = 7 + (13-4 х)

    4x+3-10x+11=7+13-4x

    -6x+14=20-4x

    -2x=6

    x=-3

    в) (7-5x) - (8-4x) + (5x+6) = 8

    7-5x-8+4x+5x+6=8

    4x=3

    x=0.75

    г) (3-2x) + (4-3x) + (5-5x) = 12+7x

    3-2x+4-3x+5-5x=12+7x

    -17x=0

    x=0