F (x) = tg^2x x0=п/6 решите

+3
Ответы (1)
  1. 14 мая, 22:58
    0
    f (x) = tg^2 (x)

    f ' (x) = 2tgx / cos^2 (x)

    f ' (x0) = 2tg (п/6) / cos^2 (п/6) = 2 * (√3/3) / (√3/2) ² = 2 (√3/3) / (3/4) = (2√3/3) * (4/3) = 8√3 / 9