Вычислить пределы

А) lim (x²-1) (x-3) (x-5)

x (стрелочка) 2

Б) lim (дробь) х-3/х²-9

Х (стрелочка) 3

+4
Ответы (1)
  1. 14 октября, 21:34
    0
    A)

    lim x->2 (x^2 - 1) (x - 3) (x - 5) = (2^2 - 1) (2 - 3) (2 - 5) =

    = (4 - 1) (- 1) (- 3) = 3*3 = 9

    b)

    lim x->3 (x - 3) / (x^2 - 9) = [ 0 / 0 ] = lim x->3 (x - 3) / ((x - 3) (x + 3)) =

    = lim x->3 (1 / (x + 3)) = = > 1/6