Разложите на множители:

1) x^2-25

2) 36-16y^2

3) 4x^2-81y^2

4) 0,09t^2-121p^2

5) a^2b^2-16/9

6) a^8-x^10

7) 0,04b^4-a^12

8) 1,69y^14-900z^8

9) - 1+36a^6b^4

10) 1 24/25m^6n^4-1 9/16a^2b^8

+3
Ответы (2)
  1. 26 августа, 21:29
    0
    1) x²-25 = (x-5) (x+5)

    2) 36-16y² = (6-4y) (6+4y)

    3) 4x²-81y² = (2x-9y) (2x+9y)

    4) 0.09t²-121p² = (0.09t-11p) (0.09t+11p)

    5) a²b²-16/9 = (ab-4/3) (ab+4/3) = (ab-1 1/3) (ab+1 1/3)

    6) a⁸-x¹⁰ = (a⁴-x⁵) (a⁴+x⁵)

    7) 0.04b⁴-a¹² = (0.2b²-a⁶) (0.2b²+a⁶)

    8) 1.69y¹⁴-900z⁸ = (1.3y⁷-30z⁴) (1.3y⁷+30z⁴)

    9) - 1+36a⁶b⁴=36a⁶b⁴-1 = (6a³b²-1) (6a³b²+1)

    10) 1 24/25m⁶n⁴-1 9/16a²b⁸=49/25m⁶n⁴-25/16a²b⁸ = (7/5m³n²-5/4ab⁴) ·

    · (7/5m³n²+5/4ab⁴) = (1.4m³n²-1.25ab⁴) (1.4m³n²+1.25ab⁴)
  2. 26 августа, 22:15
    0
    1. (x-5) (x+5)

    2. 4 (3-2y) (3+2y)

    3. (2x-9y) (2x+9y)

    4. 9/100t^2-121p^2 = (3/10t-11p) (3/10t+11p)

    5. (ab-4/3) (ab+4/3)

    6. (a^4-x^5) (a^4+x^5)

    7. 1/25b^4-a^12 = (1/5b^2-a^6) (1/5b^2+a^6)

    8. 169/100y^14-900z^8 = (13/10y^7-30z^4) (13/10y^7+30z^4)

    9. (6a^3b^2-1) (6a^3b^2+1)