Упростите: (x-2y) ^2 + (2y-x) (x+2y)

+5
Ответы (1)
  1. 18 мая, 10:03
    0
    (Х - 2 у) ^2 + (2 у - Х) (Х + 2 у) = (Х - 2 у) ^2 + (4 у^2 - х^2) = х^2 - 4xy + 4y^2 + 4y^2 - x^2 = - 4xy + 8y^2 = - 4 (xy - 2y^2)