25^х=5 ^3 - х

3 sin ^2 2x+10sin 2x+3=0

+1
Ответы (1)
  1. 29 мая, 08:11
    0
    25^x = 5^ (3 - x)

    5^ (2x) = 5^ (3 - x)

    2x = 3 - x

    2x + x = 3

    3x = 3

    x = 1

    3sin²2x + 10sin2x + 3 = 0

    3sin²2x + 9sin2x + sin2x + 3 = 0

    3sin2x (3sin2x + 3) + (sin2x + 3) = 0

    (3sin2x + 1) (3sin2x + 3) = 0

    1) 3sin2x = - 1

    sin2x = - 1/3

    2x = (-1) ⁿ⁺¹arcsin (1/3) + πn, n ∈ Z

    x = 1/2· (-1) ⁿ⁺¹arcsin (1/3) + πn/2, n ∈ Z

    2) 3sin2x = - 3

    sin2x = - 1

    2x = - π/2 + 2πk, k ∈ Z

    x = - π/4 + πk, k ∈ Z