Решите уравнения: 5-2x+11-7 (x+2), 3x+5 + (x+5) = (1-x) + 4, 3x+5+2 (x+5) = 3 (1-x) + 4, - x-2+3 (x-3) = 3 (4-x) - 3

+5
Ответы (1)
  1. 29 ноября, 19:16
    0
    5-2x+11-7 (x+2) = 0

    5-2 х+11-7 х-14=0

    2-9 х=0

    9 х=-2

    х = - 2/9

    3x+5 + (x+5) = (1-x) + 4

    3 х+5+х+5-1+х-4=0

    5 х+5=0

    5 х = - 5

    х = - 1