Помогите упростить

(х-8) ^2 - (7-х) ^2

+2
Ответы (1)
  1. 9 января, 11:38
    0
    (х-8) ^2 - (7-х) ^2 = (x-8 + (7-x)) (x-8 - (7-x)) = - (2x-15) = - 2x+15.