Cos (-45) sin 405 - cos900 / tg (-p/3) ctg (-7p/3)

+3
Ответы (1)
  1. 30 августа, 23:47
    0
    Cos (-45°) sin (405°) - cos900°/tg (-60°) ctg (-420°) =

    =cos45°. sin (360°+45°) - cos (720°+180°/tg60°ctg (360°+60°) =

    =√2/2. sin45°-cos180°/√3ctg60° = (√2/2) (√2/2) - (-1) / √3.√3/3=

    =2/4+1 / (3/3) = 1/2+1/1=1/2+1=3/2