Упростите 1) 3-n / nm-n^2 - 3-m / m^2 - n^2

2) 42 / 4a^2-9 + 8 / 2a+3 - 7 / 2a-3

+1
Ответы (1)
  1. 21 июня, 18:21
    0
    1) 3-n / nm-n^2 - 3-m / m^2 - n^2 = 3m-n^2/m^2n-n^3

    2) 42 / 4a^2-9 + 8 / 2a+3 - 7 / 2a-3=45+2a/4a^2-9