Разложи на множители (x+14y) 2 - (14x+y) 2

+3
Ответы (1)
  1. 8 июля, 03:48
    0
    (x+14y) ^2 - (14x+y) ^2 = (x+14y-14x-y) (x+14y+14x+y) = (13y-13x) (15y+15x) = 13*15 (y-x) (y+x) = 195 (y-x) (y+x)