Lim (x стремиться к 0) x-4/x+5

+2
Ответы (1)
  1. 5 мая, 02:39
    0
    Lim x->0 (x - 4) / (x + 5) = (0 - 4) / (0 + 5) = - 4/5 = - 0,8