Разложите на множетили: x² - t² + y² + 2xy (2) ac+bd+ad+af+bc+bf

+5
Ответы (1)
  1. 10 ноября, 09:21
    0
    1) = (х-у) ^2-t^2

    2) = a (c+d+f) + b (d+c+f) = (a+b) (c+d+f)