Sin (arcsin (12/13) + arccos (15/17))

+2
Ответы (1)
  1. 7 июля, 08:03
    0
    Sin (arcsin12/13+arccos15/17) = sin (arcsin12/13) cos (arccos15/17) + cos (arcsin12/13) * sin (arccos15/17) = 12/13*15/17 + (√1 - (12/13) ²) * (√1 - (15/17) ²) = 180/221+5/13*8/17 = (180+40) / 221=220/221