Упростиет выражение

8 х-1/3 х-1 + 2 х+1/1-3 х

+3
Ответы (1)
  1. 3 мая, 14:19
    0
    8 Х-1/3 Х-1+2 Х+1/1-3 Х=7 3/3 Х-1/3 Х+2 Х-3 Х-1+1=7 2/3 Х-Х=6 2/3 Х.