Cos (π + 2α) + sin (π + 2α) tg (π/2 + α)

+1
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 14:05
    0
    Cos (П + 2a) + Sin (П + 2a) * tg (П/2 + a) = - Cos2a - Sin2a * (- ctga) =

    = - Cos2a + 2Sina * Cosa * (Cosa/Sina) = - Cos2a + 2Cos²a =

    = - (Cos²a - Sin²a) + 2Cos²a = - Cos²a + Sin²a + 2Cos²a = Sin²a + Cos²a = 1