cos3x sin2x*cosx:ctgx упростить

+2
Ответы (1)
  1. 10 мая, 06:14
    0
    Cos (3x) + sin (2x) * cos (x) / ctg (x)

    cos (3x) + sin (2x) * cos (x) / [cos (x) / sin (x) ] = cos (3x) + sin (2x) * cos (x) * sin (x) / cos (x) = cos (3x) + sin (x) * sin (2x) = cos (x+2x) + sin (x) * sin (2x) = cos (x) * cos (2x) - sin (x) * sin (2x) + sin (x) * sin (2x) = cos (x) * cos (2x) = cos (x) * (2cos^2 (x) - 1) = 2*cos^3 (x) - cos (x)