6^ (х-2) - 1/6^ (3-x) + 36^ (x-1) / 2=246

+1
Ответы (1)
  1. 30 января, 06:31
    0
    6^ (x-2) - 6^ (x-3) + 6^ (x-1) = 246

    6^ (x-3) (6-1+36) = 246

    6^ (x-3) = 246/41

    6^ (x-3) = 6

    x-3=1

    x=4