f ' (x) = - 2 f (x) = 2 + (1/3) * e^ (-6x-13)

+3
Ответы (1)
  1. 7 мая, 03:51
    0
    f' (x) = 1/3 * e ^ (-6x-13) * (-6)

    f' (x) = - 2e ^ (-6x-13)

    -2e ^ (-6x-13) = - 2

    e ^ (-6x-13) = 1

    (-6x-13) = 0

    x = - 13/6