1) 27a^3+8b^3 - (3a+2b) (9a^2+6ab+4b^2) при a=-1 b=1

2) (x-4b) (x^2 + 4xb+16b^2) + 64b^3+x+b^2 при х=-1, b=2

+2
Ответы (1)
  1. 11 ноября, 18:21
    0
    27a^3+8b^3 - (3a+2b) (9a^2+6ab+4b^2) = 27 * (-1) ^3+8*1^3 - (3 * (-1) + 2*1) (9 * (-1) ^2+6 * (-1) * 1+4*1^2) = - 27+8 - (-3+2) (9-6+4) = - 27+8 - (-1) * 7=-19+7=-12

    (x-4b) (x^2 + 4xb+16b^2) + 64b^3+x+b^2=x^3-64b^3 + 64b^3+x+b^2 = x^3+x+b^2 = (-1) ^3-1+2^2=-1 - 1+4 = 2