Разложите на множители:

а) (a-x) (x^2-y^2) - (x-y) (a^2-x^2)

б) (a-x) (x^3-y^3) - (x-y) (a^3-x^3)

+3
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 18:32
    0
    a) (a-x) (x-y) (x+y) - (x-y) (a-x) (a+x) = (a-x) (x-y) (x+y-a-x) = (a-x) (x-y) (y-a)

    б) (a-x) (x-y) (x^2+xy+y^2) - (x-y) (a-x) (a^2+ax+x^2) = (a-x) (x-y) (x^2+xy+y^2-a^2-ax-x^2) = (a-x) (x-y) (xy+y^2-a^2-ax)