а) 15 х + 8 у - х - 7 у; в) 3 а - 2 а - 4 + а - 1;

б) 2 (5 b - 1) + 3; г) 4 (3 b + 2) - 2 (2 b - 3).

упростите

+2
Ответы (2)
  1. 21 июля, 07:20
    0
    а) 14 х+у

    б) 10b+1

    в) 2 а-5

    г) 8b+14
  2. 21 июля, 07:45
    0
    а) 15 х + 8 у - х - 7y=14x+y

    б) 2 (5 b - 1) + 3=10b-2+3=10b+1

    в) 3 а - 2 а - 4 + а - 1=2a-5

    г) 4 (3 b + 2) - 2 (2 b - 3) = 12b+8-4b+6=8b+14