вычислите f' (п/6), если f (x) = 2sinx+cosx-ctgx

+5
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 10:39
    0
    f (x) = 2sinx + cosx - ctgx

    f' (x) = 2cosx - sinx - 1/sin²x

    f' (π/6) = 2·cos (π/6) - sin (π/6) - 1/sin² (π/6) =

    = 2·0.5√3 - 0.5 - 1 / (1/4) = √3 - 0.5 - 4 = √3 - 4.5

    Примерно: √3 - 4.5 ≈ 1,73 - 4,5 ≈ - 2,77