Сократите дробь:

10 у-10z/16xz-16xy

+1
Ответы (2)
  1. 10 января, 00:59
    0
    =5 (y-z) / 8x (z-y) = 5/-8x
  2. 10 января, 03:06
    0
    10y-10z/16xz-16xy=10 * (y-z) / 16x * (z-y) * (-1) = 10 * (y-z) / 16x (y-z) (сокращаем) = 10/16 х (сокращаем на 2) = 5/8 х