sin (x) - sin (2x) + sin (5x) + sin (8x) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 26 июля, 03:24
    0
    (sinx+sin5x) + (sin8x-sin2x) = 0

    2sin3xcos2x+2sin3xcos5x=0

    2sin3x * (cos2x+cos5x) = 0

    4sin3x*cos7x/2cos3x/2=0

    sin3x=0⇒3x=πn⇒x=πn/3

    cos7x/2=0⇒7x/2=π/2+2πk⇒x=π/7+4k/7, k∈z

    cos3x/2=0⇒3x/2=π/2+2πk⇒x=π+4m/3, m∈z