вычислите cos840+tg (-585) - sin540

+2
Ответы (1)
  1. 12 января, 04:23
    0
    cjs (2*360+120) - tg (3*180+45) - sin (360+180) = cjs120-tg45-sin180=-0,5-1-0=-1,5