log4 (5+x) = log4 (4-x) + 1.

+4
Ответы (1)
  1. 13 июля, 08:24
    0
    log4 (5+x) = log4 (4-x) + 1

    log4 (5+x) = log4 (4-x) + log4 (4)

    log4 (5+x) = log4 (4-x) * 4

    5+x=16-4x

    5x=11

    x=2.2