доказать тождество

tg (3 П / 2 - a) = sin ²a - cos ²а - 1 / (cos a - sin a) ² - 1

+5
Ответы (1)
  1. 6 мая, 10:34
    0
    Tg (3π/2-a) = ctga

    (sin²a-cos²a-1) / ((cosa-sina) ²-1) = (sin²a-cos²a-sin²a-cos²a) / (cos²a-2cosasina+sin²a-sin²a-cos²a) = - 2cos²a / (-2sinacosa) = cosa/sina=ctga

    ctga=ctga