12^sin x = 3^sin x*4^cos x

+2
Ответы (1)
  1. 26 августа, 22:34
    0
    12^sinx = 3^sinx*4^sinx

    3^sinx * 4^sinx = 3^sin x*4^cos x

    4^sinx = 4^cos x

    sinx = cos x

    sinx - cos x = 0 | : cosx (не равен 0)

    tgx - 1 = 0

    tgx = 1

    x = p/4 + p*n