1) 3tg*x/2 = √3

2) cos 2/3*x = 1/2

3) sinx ≥ √3/2

4) sin 3π/√х = - √3/2

+5
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 19:57
    0
    1) 3 tg x/2=√3

    tgx/2=√3/3

    x/2 = π/6+πn

    x = π/3+2πn

    2) cos 2/3*x = 1/2

    2/3*x = ± π/3

    2x=±π+6πn

    x=±π/2 = 3 πn

    3) sinx ≥ √3/2

    x∈ [ π/3 + 2πn; 2π/3 + 2πn ] n∈ Z