вычислить интеграл

3

| (3-2x) dx

1

+2
Ответы (2)
  1. 3 июня, 19:27
    0
    integral of (3-2x) from x=1 to 3 = - 2
  2. 3 июня, 20:25
    0
    3 3

    | (3-2x) dx = (3x-x^2) | = 9-9-3+1=-2

    1 1