8m2-2m3-4+m и t2+tx+11x+11t

+5
Ответы (1)
  1. 13 мая, 21:13
    0
    t^2 + tx + 11x + 11t = (t^2 + tx) + (11x + 11t) = t * (t+x) + 11 * (x+t) = (t + x) * (t + 11) ;

    8m² - 2m³ - 4 + m = 2m² (4 - m) + (m - 4) =

    = (4-m) * (2m^2 - 1) = - 2 (m-4) * (m-1/√2) (m+1/√2)