Разложите на множители:

1) m^3-8n^3-m^2+4mn-4n^2

2) a^3-4a^2+4a-1

+1
Ответы (1)
  1. 5 октября, 07:44
    0
    1) (m^3-8n^3) - (m-2n) ^2 = (m-2n) (m^2+mn+4n^2) - (m-2n) ^2=[m-2n] (m^2+mn+4n^2-m+2n)

    2) a^3-4a^2+4a-1 = (a^3-1) - 4a (a-1) = (a-1) (a^2+a+1) - 4a (a-1) = [a-1] (a^2+a+1-4a) = [a-1] (a^2-3a+1)