Упростите выражения:

1) (х+1) (х^2-х+1) + (2-х) (4+2 х+х^2)

2) а (а-3) ^2 - (а+3) (а^2-3 а+9)

3) (а-5) (а^2+5 а+25) - (а-1) (а^2+а+1)

4) (a-b) (a+b) (a^4+a^2b^2+b^4)

+1
Ответы (1)
  1. 11 мая, 14:49
    0
    1) x³+1+8-x³=9

    2) a (a²-6a+9) - a³-27=a³-6a²+9a-a³-27=-6a²+9a*27

    3) a³-125-a³+1=-124

    4) (a²-b²) (a4+a²b²+b4) = a6-b6