Cos 70° - sin 140° - cos 10°

+4
Ответы (1)
  1. 16 июля, 16:37
    0
    Cos60-sin140=cosП/3-sin7 П/9=sinП/6-sin7 П/9=sin (-11 П/18) = sin (-110) = - sin (110) = sin (90+30) = sin30=1/2