Упростите:

a) c (a+1) - c

б) 1/4 (8 b-2) - 1

в) m (1+m) - (m-1)

г) 1/3 (3k+9) - k

+2
Ответы (1)
  1. 21 мая, 08:16
    0
    А) са + с-с = са

    б) 2b-1/2-1=2b-1 1/2

    в) m (1+m) + (1-m) = m (1+m) ²

    г) k+3-k=3