Решите уравнение:

(3 х+6) (2 х-4) + (2 х-1) (3 х+1) = (5 х+1) (3 х-4)

+3
Ответы (1)
  1. 4 марта, 13:24
    0
    (3 х+6) (2 х-4) + (2 х-1) (3 х+1) = (5 х+1) (3 х-4)

    6 x^2 - 12x+12x-24+6x^2 + 2x-3x-1=15x^2-20x+3x-4

    -3x^2+16x-21=0

    3x^2-16x+21=0

    Дискриминант = (-16) ^2-4*21*3=256-252=4

    x1,2 = (16+-2) / 6

    x1=3

    x2=14/6