Log (9) (x+1) - log (9) (1-x) = log (9) (2x+3)

(9) - основание

+5
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 17:04
    0
    Log₉ (x+1) - log₉ (1-x) = log₉ (2x+3)

    ОДЗ: {x+1>0 {x>-1 {x>-1

    {1-x>0 = >{x {x x∈ (-1; 1)

    {2x+3>0 {2x>-3 {x>-1,5

    log₉ ((x+1) (1-x)) = log₉ (2x+3)

    (1+x) (1-x) = 2x+3

    1-x²=2x+3

    x²+2x+2=0

    D=2²-4*1*2=4-8=-4<0

    Решений нет