1) 11m² - 11; 2) 6 а³ - 6 а; 3) 5 х³ - 5 ху²; 4) 8a²b² - 72a²c²; 5) 2 х² + 12 ху + 72 у²; 6) - 8 а⁵ + 8 а³ - 2 а.

+5
Ответы (1)
  1. 19 марта, 17:49
    +1
    1) 11m² - 11=11 (m² - 1) = 11 (m-1) (m+1)

    2) 6a³ - 6a=6a (a² - 1) = 6a (a-1) (a+1)

    3) 5x³ - 5xy² = 5x (x² - y²) = 5x (x-y) (x+y)

    4) 8a²b² - 72a²c²=8a² (b² - 9c²) = 8a² (b-3c) (b+3c)

    5) 2x² + 12xy+72y² = 2 (x² + 6xy+36y²) = 2 (x+6y) ²

    6) - 8a⁵ + 8a³ - 2a = - 2a (4a⁴ - 4a²+1) = - 2a (2a² - 1) ²