Вычислите sin (-420°) * ctg675°

+1
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 04:43
    0
    Sin (-420°). cotg675°=-sin420°. cotg675°=

    =-sin (360°+60°). cotg (720°-45°) = - sin60°. cotg (-45°) =

    =sin60°. cotg45°=√3/2. 1=√3/2