Log2 (18) / log36 (2) - log2 (9) / log72 (2)

+2
Ответы (1)
  1. 8 января, 20:26
    0
    Log (2) 18:1/log (2) 36-log (2) 9:1/log (2) 72=

    = (1+2log (2) 3) * (2+log (2) 3) - (2log (2) 3) * (3+log (2) 3) =

    =2+log (2) 3+4log (2) 3+2log² (2) 3-6log (2) 3-2log² (2) 3=2-log (2) 3=log (2) (4/3)