Упростите выражение

1. ctg a * tg a - cos^2 a

2. cos (pi/2-a) / ctg (2pi-a)

3.√2/2sin a + sin (pi/4-a)

+2
Ответы (1)
  1. 5 июня, 04:04
    0
    1) ctga*tga-cos^2 a=1-cos^2a=sib^2a

    2) cos (pi/2-a) / ctg (2pi-a) = sina / (-ctga) = - sina*tga=sin^a/cosa

    3).√2/2sin a + sin (pi/4-a) = √2/2sin a + sin (pi/4) * cosa-sina*cos (pi/4) =

    =√2/2sin a + √2/2cos a - √2/2sin a = √2/2cosa