Решите уравнение (6-7). 6. х (х+5) = (х+3) ² 7. х (х (х-1)) + 6=х (х+3) (х-4)

+5
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 16:17
    0
    6. x (x+5) = (x+3) ²

    x² + 5x = x² + 6x + 9

    x² + 5x - x² - 6x = 9

    -x = 9

    x = - 9

    ответ: x = - 9

    7. x (x (x-1)) + 6 = x (x+3) (x-4)

    x (x² - x) + 6 = x (x² - x-12)

    x^3 - x² + 6 = x^3 - x² - 12x

    x^3 - x² + 6 - x^3 + x² - 12x = 0

    6 - 12x = 0

    -12x = - 6

    x = 6/12

    x = 1/2

    x = 0.5

    ответ: x = 0.5