1) 11^Log11 (log5 125)

2) log2 (x-1) + log2 5=log2 15

+4
Ответы (1)
  1. 11 июля, 23:17
    0
    1) 11^log11 (log5 125) = log5 5^3=3Log5 5=3

    2) log2 (x-1) + log2 5=log2 15,

    log2 5 (x-1) = log2 15.

    5 (x-1) = 15

    x-1=3

    x=4